Z Francji do Polski, czyli krótka historia tzw. podłogi w jodełkę

Data dodania:
Kategoria: Dom i ogród
Ocena
5.00

Francja kojarzy nam się z winem, bagietką czy doskonałą kuchnią, lecz nie wszyscy wiedzą, że to właśnie z tego kraju wywodzi się jeden z najbardziej popularnych wzorów podłóg – tzw. podłoga w jodełkę. Ten charakterystyczny układ desek podłogowych sprawia, że wnętrza nabierają niepowtarzalnego uroku i elegancji. W Polsce ten wzór zdobył szeroką popularność i jest często wybierany przez projektantów wnętrz oraz inwestorów prywatnych.

Skąd wzięła się jodełka francuska?

Podłoga w jodełkę, znana również jako deski w jodełkę lub deski francuskie, swoje korzenie ma we Francji XVII wieku. Ówczesne wystawne pałace i rezydencje szlacheckie były wyposażane w podłogi o wyjątkowej fakturze i wzorze, który imponował gościom. Właśnie tam narodziła się idea ułożenia desek podłogowych pod kątem 45 stopni do ściany, tworząc tym samym efekt przypominający choinkę.

Wzór jodełki francuskej z Rzeszowa szybko zdobył uznanie wśród arystokracji i zamożnych mieszczan, przenikając także do innych krajów Europy. W XVIII i XIX wieku stał się on standardem w wielu rezydencjach szlacheckich, a także w budynkach użyteczności publicznej. W Polsce pierwsza jodełka pojawiła się w pałacu w Wilanowie, a następnie w Pałacu Łazienkowskim i Krasickich. Z czasem zaczęto stosować również inne kąty ułożenia desek, takie jak 30 czy 60 stopni.

Parkiet w jodełkę – czy nadal jest modny?

Choć wiele się zmieniało przez stulecia, podłoga w jodełkę pozostała jednym z najbardziej cenionych wzorów podłogowych na świecie. W XX wieku idea układania desek w ten sposób odżyła, zwłaszcza za sprawą wprowadzenia nowoczesnych materiałów, takich jak parkiet laminowany czy gotowe panele podłogowe. Współcześnie, za sprawą coraz większej ilości dostępnych materiałów oraz technologii, każdy może sobie pozwolić na taki wystrój podłogi we własnym domu.

Dziś podłoga w jodełkę to nie tylko symbol luksusu i elegancji, ale również sposobność do eksperymentowania z różnymi rodzajami drewna oraz wzorami. Wybierając kolorystykę i fakturę desek, można osiągnąć zarówno efekt klasyczny i szlachecki, jak i również nowoczesny i awangardowy. Stąd też coraz częściej można spotkać ten wzór nie tylko w reprezentacyjnych salonach, ale również w kawiarniach, restauracjach czy biurach.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Francja kojarzy nam się z winem, bagietką czy doskonałą kuchnią, lecz nie wszyscy wiedzą, że to właśnie z tego kraju wywodzi się jeden z najbardziej popularnych wzorów podłóg – tzw. podłoga w jodełkę. Ten charakterystyczny układ desek podłogowych sprawia, że wnętrza nabierają niepowtarzalnego uroku i elegancji. W Polsce ten wzór zdobył szeroką popularność i jest często wybierany przez projektantów wnętrz oraz inwestorów prywatnych.Skąd wzięła się jodełka francuska? Podłoga w jodełkę, znana również jako deski w jodełkę lub deski francuskie, swoje korzenie ma we Francji XVII wieku. Ówczesne wystawne pałace i rezydencje szlacheckie były wyposażane w podłogi o wyjątkowej fakturze i wzorze, który imponował gościom. Właśnie tam narodziła się idea ułożenia desek podłogowych pod kątem 45 stopni do ściany, tworząc tym samym efekt przypominający choinkę.Wzór jodełki francuskej z Rzeszowa szybko zdobył uznanie wśród arystokracj...