Jak założyć trawnik? Czy jesień to dobry czas na wysiew?

Data dodania:
Kategoria: Dom i ogród
Ocena
0.00

Zdaniem specjalistów jesień to idealna pora na założenie trawnika. Wysiłek włożony w jego wysianie i odpowiednią pielęgnację przyniesie wymierne efekty po kilku miesiącach, kiedy topniejący śnieg zacznie odsłaniać zielony dywan. Ten po standardowych wiosennych zabiegach z pewnością szybko odżyje i będzie cieszył oko przez cały sezon. Jak się do tego przygotować? Podpowiadamy.

Jakich zasad należy się trzymać przy wysiewaniu trawnika?

Prace nad nowym trawnikiem wskazane jest zacząć od zmierzenia odczynu pH ziemi w naszym ogrodzie. Najlepszy odczyn to w przedziale od 5,5 do 6,5. Zbyt niska kwasowość sprzyjać będzie przyrostowi mchów. Przy nazbyt wysokim prędzej od trawy rozwijać będą się chwasty.

Wyselekcjonuj najlepszą mieszankę trawy. W zależności od użycia trawnika typ trawy powinien się różnić. Jeżeli po naszym trawniku będą biegać dzieci, wytypuj gatunek odporny na deptanie, czyli trawę rekreacyjną albo sportową. W sytuacji, gdy trawnik ma być wyłącznie ozdobą, bardzo dobrze sprawdzi się odmiana parkowa, albo dywanowa.

Przed posianiem trawnika właściwie naszykuj podłoże. Wyeliminuj wszelkie chwasty występujące w ogrodzie, a później wyrównaj ziemię. Będzie to dawało wygodę przy podlewaniu. Woda będzie wsiąkać w glebę, zamiast spływać, przemieszczając świeżo posiane nasiona. W kolejnym kroku przekop ziemię pod trawnik na głębokość szpadla, a w dalszym ciągu wysyp nawozy oraz kompost i ubijaj powstałe podłoże.

Po wysianiu nasion trawy zajmij się podlewaniem. Rób to przy pomocy niedużego strumienia wody. Bądź ostrożny, aby nie wypłukać nasion. Dodatkowe pryskanie pozytywnie wpłynie na wzrost naszego trawnika.

Czego wystrzegać się przy wysiewie trawy?

Powszechne jest wiele błędów, jakie uchwycić można u zaczynających swoją przygodę z ogrodnictwem ludzi. W szczególności na poziomie szykowania podłoża nie zapomnij o usunięciu z niego kamieni, wyrównaniu oraz spulchnieniu.

Innym pospolitym błędem jest niedokładne rozsianie. Nierówne rozsypanie nasion może sprawić, że nasz trawnik wyrośnie nierówno. W niektórych miejscach zauważalne będą wolne pola. Zastosuj specjalne urządzenia do wysiewania lub w wypadku siewu ręcznego powtórz procedurę dwukrotnie w różnych kierunkach za każdym razem.

Zapominanie o wałowaniu może skutkować nierównym wzrostem źdźbeł. Dużo ludzi zapomina o tym procesie, a efektem tego jest powstanie zagłębień w trawniku. Rozsiewanie jednego gatunku trawy na całej przestrzeni działki jest błędem. Warunki do wzrostu w różnych miejscach mogą być różne. Zwróć uwagę, gdzie i przez ile czasu w ciągu doby gleba jest nasłoneczniona i w których miejscach trawnik będzie częściej tratowany. Mając tę wiedzę, dobierz stosowne gatunki trawy do konkretnych miejsc w swoim ogrodzie.

Jakie są korzyści płynące z jesiennego wysiewu trawy?

Jest wiele istotnych korzyści, które wynikają z założenia trawnika jesienią. Przede wszystkim gleba jest nagrzana po letnim słońcu, a to sprzyja kiełkowaniu roślinności. Jesienią dobowa temperatura powietrza jest bardziej wyrównana niż wiosną, co również pozytywnie przekłada się na wzrost źdźbeł trawy.

Istotne jest także to, że w okresie jesiennym powietrze i gleba posiadają odpowiedni poziom wilgoci. Chłodniejsze wieczory powodują skraplanie się wody, co dodatkowo nawadnia glebę.

Ważne jest to, że darń przed zimą zdąży spokojnie rozwinąć swój system korzeniowy. Dzięki temu stanie się odporna na niskie temperatury oraz śnieg. Zasiana jesienią trawa ma także lepsze warunki do przygotowania się na nadejście lata.

 

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Co cechuje drzwi Gerda?
Data dodania:
Zdaniem specjalistów jesień to idealna pora na założenie trawnika. Wysiłek włożony w jego wysianie i odpowiednią pielęgnację przyniesie wymierne efekty po kilku miesiącach, kiedy topniejący śnieg zacznie odsłaniać zielony dywan. Ten po standardowych wiosennych zabiegach z pewnością szybko odżyje i będzie cieszył oko przez cały sezon. Jak się do tego przygotować? Podpowiadamy.Jakich zasad należy się trzymać przy wysiewaniu trawnika?Prace nad nowym trawnikiem wskazane jest zacząć od zmierzenia odczynu pH ziemi w naszym ogrodzie. Najlepszy odczyn to w przedziale od 5,5 do 6,5. Zbyt niska kwasowość sprzyjać będzie przyrostowi mchów. Przy nazbyt wysokim prędzej od trawy rozwijać będą się chwasty.Wyselekcjonuj najlepszą mieszankę trawy. W zależności od użycia trawnika typ trawy powinien się różnić. Jeżeli po naszym trawniku będą biegać dzieci, wytypuj gatunek odporny na deptanie, czyli trawę rekreacyjną albo sportową. W sytuacji, gdy traw...