Jakie są rodzaje ortez?

Data dodania:
Ocena
0.00

Ortezy to specjalistyczne urządzenia medyczne stosowane w celu wsparcia, stabilizacji i korekty deformacji układu mięśniowo-szkieletowego. W zależności od ich zastosowania, konstrukcji oraz materiałów, z których są wykonane, istnieje wiele rodzajów ortez służących leczeniu różnorodnych schorzeń i przypadłości. Właściwe dobranie odpowiedniego modelu może znacznie przyczynić się do skutecznej terapii, dlatego warto poznać najpopularniejsze rodzaje ortez oraz ich zastosowanie.

Podział ortez ze względu na obszar ciała

Ortezy kończyn górnych przeznaczone są do stabilizacji i wsparcia rąk, nadgarstków, łokci oraz barków. Do najpopularniejszych należą ortezy nadgarstkowe i łokciowe, które często są stosowane przez osoby cierpiące na choroby stawów oraz urazy podczas uprawiania sportu. Ortezy barkowe przeciwdziałają niestabilności stawu oraz pomagają w leczeniu zapalenia ścięgien. W przypadku złamań kości lub poważniejszych urazów stosuje się szyny i ortezo-szyny, które zapewniają maksymalną ochronę i unieruchomienie kończyny.

Zadaniem ortez kręgosłupa, które można zakupić w sklepie z ortezami Łódź, jest stabilizacja odcinków kręgosłupa oraz korekcja nieprawidłowej postawy. Ich stosowanie jest polecane w przypadku schorzeń takich jak skolioza czy osteoporoza, a także w celu łagodzenia bólu pleców wynikającego z przeciążenia lub kontuzji. Ortezy lędźwiowo-sakralne, noszone wokół bioder i talii, dają wsparcie dolnemu odcinkowi kręgosłupa, natomiast ortezy gorsetowe obejmują większą powierzchnię tułowia, co pozwala na długotrwałe leczenie skrzywień kręgosłupa.

Ortezy kończyn dolnych mają za zadanie wspierać i stabilizować stawy kolanowe, skoczne oraz biodrowe. Ortezy kolanowe to jedne z najczęściej stosowanych urządzeń tego typu – mogą być używane zarówno profilaktycznie podczas uprawiania sportów, jak i w celu leczenia urazów takich jak zerwanie więzadeł czy przepuklina. Ortezy stawu skokowego pomagają w leczeniu naderwania więzadeł oraz zespołu bolesnego pięty, a także zapewniają stabilizację stopy. Ortezy biodrowe są zalecane osobom z niestabilnością stawu biodrowego oraz cierpiącym na chorobę zwyrodnieniową stawów.

Warto pamiętać, że stosowanie ortez powinno być poparte konsultacją z lekarzem specjalistą, który dobierze odpowiedni rodzaj i rozmiar urządzenia. Ważne jest również dbanie o ortezy oraz przestrzeganie zasad ich użytkowania, aby osiągnąć najlepsze efekty terapeutyczne.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Ortezy to specjalistyczne urządzenia medyczne stosowane w celu wsparcia, stabilizacji i korekty deformacji układu mięśniowo-szkieletowego. W zależności od ich zastosowania, konstrukcji oraz materiałów, z których są wykonane, istnieje wiele rodzajów ortez służących leczeniu różnorodnych schorzeń i przypadłości. Właściwe dobranie odpowiedniego modelu może znacznie przyczynić się do skutecznej terapii, dlatego warto poznać najpopularniejsze rodzaje ortez oraz ich zastosowanie.Podział ortez ze względu na obszar ciałaOrtezy kończyn górnych przeznaczone są do stabilizacji i wsparcia rąk, nadgarstków, łokci oraz barków. Do najpopularniejszych należą ortezy nadgarstkowe i łokciowe, które często są stosowane przez osoby cierpiące na choroby stawów oraz urazy podczas uprawiania sportu. Ortezy barkowe przeciwdziałają niestabilności stawu oraz pomagają w leczeniu zapalenia ścięgien. W przypadku złamań kości lub poważniejszych urazów stosuje si...