Jak wyglądają badania kardiologiczne dzieci?

Data dodania:
Ocena
0.00

Współczesna medycyna daje nam coraz więcej możliwości w zakresie diagnostyki i leczenia chorób różnych układów organizmu. Dotyczy to również kardiologii dziecięcej, która jest niezwykle istotna dla zdrowia najmłodszych pacjentów. Kiedy powinniśmy udać się z dzieckiem na badania kardiologiczne i jak one wyglądają? W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć ten temat oraz omówić poszczególne metody diagnostyczne wykorzystywane w kardiologii dziecięcej.

Wskazania do badań kardiologicznych u dzieci

Wskazaniami do badań kardiologicznych w Gdańsku u dzieci mogą być takie objawy jak duszność, sinica skóry, bóle w klatce piersiowej czy omdlenia. Ponadto, jeśli w rodzinie występowały przypadki chorób serca, warto skonsultować się z kardiologiem dziecięcym. Lekarz może również zlecić badania kardiologiczne w przypadku wykrycia nieprawidłowości podczas rutynowych badań lekarskich.

Badania podstawowe w kardiologii dziecięcej

Na początek przybliżmy badania podstawowe, które mogą być zlecone przez kardiologa dziecięcego. Są to przede wszystkim badanie fizykalne i badanie EKG. Badanie fizykalne polega na ocenie ogólnego stanu dziecka, osłuchiwaniu serca i płuc oraz pomiarze ciśnienia krwi. Lekarz może zwrócić uwagę na takie objawy jak sinica, obrzęki kończyn czy tachykardia. Elektrokardiogram (EKG) to badanie, które rejestruje aktywność elektryczną serca. Pozwala to na ocenę rytmu serca oraz wykrycie ewentualnych zaburzeń przewodzenia impulsów elektrycznych. Badanie EKG jest szybkie, nieinwazyjne i bezbolesne.

Echokardiografia u dzieci

Echokardiografia to jedno z najważniejszych badań obrazowych w kardiologii dziecięcej. Jest to metoda ultrasonograficzna, która pozwala na ocenę struktury oraz funkcji serca oraz dużych naczyń krwionośnych. Podczas tego badania lekarz może ocenić m.in. grubość mięśnia sercowego, wielkość jam serca, stan zastawek serca i przepływ krwi. Echokardiografia jest bezbolesna i nieinwazyjna.

Holter EKG i Holter ciśnieniowy u dzieci

Holter EKG to badanie, które polega na długotrwałym rejestrowaniu EKG. Dzięki temu można ocenić rytm serca oraz wykryć ewentualne zaburzenia występujące tylko okresowo. Holter EKG wykonywany jest za pomocą specjalnego urządzenia, które dziecko nosi przez 24 lub 48 godzin. Holter ciśnieniowy to z kolei badanie mające na celu monitorowanie ciśnienia krwi dziecka w ciągu całego dnia. Podobnie jak Holter EKG, polega na stosowaniu specjalnego urządzenia przez 24 godziny.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Współczesna medycyna daje nam coraz więcej możliwości w zakresie diagnostyki i leczenia chorób różnych układów organizmu. Dotyczy to również kardiologii dziecięcej, która jest niezwykle istotna dla zdrowia najmłodszych pacjentów. Kiedy powinniśmy udać się z dzieckiem na badania kardiologiczne i jak one wyglądają? W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć ten temat oraz omówić poszczególne metody diagnostyczne wykorzystywane w kardiologii dziecięcej.Wskazania do badań kardiologicznych u dzieciWskazaniami do badań kardiologicznych w Gdańsku u dzieci mogą być takie objawy jak duszność, sinica skóry, bóle w klatce piersiowej czy omdlenia. Ponadto, jeśli w rodzinie występowały przypadki chorób serca, warto skonsultować się z kardiologiem dziecięcym. Lekarz może również zlecić badania kardiologiczne w przypadku wykrycia nieprawidłowości podczas rutynowych badań lekarskich.Badania podstawowe w kardiologii dziecięcejNa początek przybli...