Egzamin FCE a CAE - porównanie

Data dodania:
Kategoria: Edukacja i nauka
Ocena
0.00

Egzaminy FCE (First Certificate in English) oraz CAE (Certificate in Advanced English) to dwa popularne certyfikaty języka angielskiego wystawiane przez University of Cambridge. Obie te metody oceny umiejętności językowych cieszą się dużym uznaniem w świecie pracy oraz edukacji, jednak różnią się poziomem zaawansowania oraz zakresem materiału do opanowania. W niniejszym artykule przyjrzymy się kluczowym różnicom pomiędzy egzaminami FCE a CAE, które pomogą osobom zainteresowanym wybrać odpowiednią dla siebie formę certyfikacji.

Czy różni się egzamin FCE od CAE?

FCE jest egzaminem przystosowanym do poziomu B2 wg Wspólnego Europejskiego Ramy Oceniania Biegłości Językowej, co odpowiada biegłości językowej na poziomie nieco zaawansowanym. Z kolei CAE jest egzaminem wyższym – na poziomie C2, który odpowiada zaawansowanej władaniu językiem. Oznacza to, że osoba zdająca FCE powinna być w stanie swobodnie porozumiewać się w większości sytuacji życiowych, natomiast zdająca CAE – niemal jak osoba posługująca się angielskim jako językiem ojczystym.

Każdy z tych egzaminów składa się z pięciu części, które są bardzo podobne w obu przypadkach. Obejmują one testy z czytania ze zrozumieniem, pisania, słuchania ze zrozumieniem, mówienia oraz test gramatyki, leksyki i struktur językowych. Egzamin FCE trwa około 3,5 godziny, a CAE – około 4 godzin. Jednak przede wszystkim różnią się one poziomem trudności zadań oraz rodzajami tekstów.

Jak dobrze przygotować się do egzaminu FCE lub CAE?

W procesie przygotowania do egzaminów FCE i CAE ważne jest uwzględnienie przedmiotu ich wymagań. Osoba przygotowująca się do FCE powinna skupić się na rozwijaniu ogólnej biegłości językowej oraz umiejętności komunikacji w różnych sytuacjach życiowych. Natomiast osoba zdająca CAE powinna kłaść nacisk na opanowywanie specjalistycznych zagadnień, takich jak prace naukowe czy artykuły prasowe na tematy społeczne, kulturalne lub naukowe. Warto rozważyć zajęcia w szkole językowej w Tarchominie.

Certyfikaty FCE i CAE są szeroko uznawane przez pracodawców oraz uczelnie na całym świecie. Często stanowią dowód na to, że osoba posługuje się językiem angielskim na odpowiednim poziomie do pracy zawodowej czy nauki w międzynarodowym środowisku. Warto jednak pamiętać, że niektóre instytucje mogą wymagać konkretnego poziomu certyfikacji. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy dany certyfikat odpowiada wymaganiom stawianym przez uczelnię, czy pracodawcę, zanim zdecydujemy się na przystąpienie do jednego z nich.

 

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Egzaminy FCE (First Certificate in English) oraz CAE (Certificate in Advanced English) to dwa popularne certyfikaty języka angielskiego wystawiane przez University of Cambridge. Obie te metody oceny umiejętności językowych cieszą się dużym uznaniem w świecie pracy oraz edukacji, jednak różnią się poziomem zaawansowania oraz zakresem materiału do opanowania. W niniejszym artykule przyjrzymy się kluczowym różnicom pomiędzy egzaminami FCE a CAE, które pomogą osobom zainteresowanym wybrać odpowiednią dla siebie formę certyfikacji.Czy różni się egzamin FCE od CAE?FCE jest egzaminem przystosowanym do poziomu B2 wg Wspólnego Europejskiego Ramy Oceniania Biegłości Językowej, co odpowiada biegłości językowej na poziomie nieco zaawansowanym. Z kolei CAE jest egzaminem wyższym – na poziomie C2, który odpowiada zaawansowanej władaniu językiem. Oznacza to, że osoba zdająca FCE powinna być w stanie swobodnie porozumiewać się w większości sytuacji życiowy...