Czy zakładanie aparatu ortodontycznego u małych dzieci ma sens?

Data dodania:
Ocena
0.00

Aparaty ortodontyczne są coraz częściej spotykane nie tylko wśród nastolatków, ale także u młodszych dzieci. Wiele osób zastanawia się, czy takie wczesne rozpoczynanie leczenia ortodontycznego ma uzasadnienie, a także jakie są zalety i ewentualne wady takiego podejścia. W tym artykule postaramy się przybliżyć odpowiedź na te pytania.

Wczesna interwencja ortodontyczna

Coraz więcej specjalistów uważa, że pierwsza konsultacja ortodontyczna powinna mieć miejsce już u siedmioletnich dzieci. Dzieje się tak, gdyż w tym wieku można rozpoznać pierwsze nieprawidłowości zgryzu czy wadami szczęki i żuchwy. Wczesne wykrycie problemu może pomóc w jego szybszym rozwiązaniu oraz zapobiec poważniejszym komplikacjom w przyszłości. Nawiasem mówiąc, dentysta w Suchej Beskidzkiej z pewnością potwierdziłby, że coraz więcej rodziców zgłasza swoje dzieci na tego rodzaju konsultacje. Warto dodać, że w przypadku realizacji leczenia ortodontycznego w młodym wieku istnieje większa elastyczność tkanek oraz łatwiejsze wprowadzenie zmian koniecznych do prawidłowego ustawienia zębów.

Wczesna interwencja ortodontyczna niesie ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze, znacznie skraca czas leczenia, co jest istotne zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Po drugie, w przypadku zastosowania aparatu ortodontycznego u młodszych dzieci można często uniknąć złuszczania zębów czy ich ekstrakcji. Ponadto wczesne rozpoczęcie terapii umożliwia korygowanie nie tylko samego zgryzu, ale również asymetrii twarzy czy nieprawidłowego oddychania przez usta. Wreszcie, prace nad poprawą estetyki uśmiechu w młodym wieku przyczyniają się do wzrostu pewności siebie dziecka oraz zwiększenia jego poczucia własnej wartości.

Ewentualne wady i obawy

Choć wczesne leczenie ortodontyczne ma wiele zalet, warto wspomnieć o kilku kwestiach, które mogą budzić obawy rodziców. Przede wszystkim chodzi o koszt takiego leczenia, który bywa wysoki i często nie jest refundowany przez NFZ. Poza tym małe dzieci nie zawsze są gotowe na świadome stosowanie się do zaleceń ortodonty co do noszenia aparatu czy higieny jamy ustnej. W praktyce może to prowadzić do konieczności częstszego korygowania aparatu czy przedłużenia leczenia. Warto też pamiętać, że nie wszystkie problemy ortodontyczne mogą być skutecznie rozwiązane u małych dzieci, a czasami konieczne jest poczekać na pełen rozwój szczęki i żuchwy.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Aparaty ortodontyczne są coraz częściej spotykane nie tylko wśród nastolatków, ale także u młodszych dzieci. Wiele osób zastanawia się, czy takie wczesne rozpoczynanie leczenia ortodontycznego ma uzasadnienie, a także jakie są zalety i ewentualne wady takiego podejścia. W tym artykule postaramy się przybliżyć odpowiedź na te pytania.Wczesna interwencja ortodontycznaCoraz więcej specjalistów uważa, że pierwsza konsultacja ortodontyczna powinna mieć miejsce już u siedmioletnich dzieci. Dzieje się tak, gdyż w tym wieku można rozpoznać pierwsze nieprawidłowości zgryzu czy wadami szczęki i żuchwy. Wczesne wykrycie problemu może pomóc w jego szybszym rozwiązaniu oraz zapobiec poważniejszym komplikacjom w przyszłości. Nawiasem mówiąc, dentysta w Suchej Beskidzkiej z pewnością potwierdziłby, że coraz więcej rodziców zgłasza swoje dzieci na tego rodzaju konsultacje. Warto dodać, że w przypadku realizacji leczenia ortodontycznego w młodym wieku is...