Wszystko, co warto wiedzieć o USG w ciąży

Data dodania:
Ocena
0.00

Badanie ultrasonograficzne, znane również jako USG (ultrasonografia), jest nieinwazyjnym badaniem medycznym, które wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do tworzenia obrazów narządów wewnętrznych i struktur ciała. W ciąży, USG jest rutynowym badaniem, które pozwala monitorować rozwój płodu, wykryć ewentualne nieprawidłowości oraz przeprowadzić niektóre testy prenatalne. W niniejszym artykule omówione zostaną kluczowe aspekty związane z USG w okresie ciąży.

Jak często należy wykonywać USG w czasie ciąży?

W ciąży przewiduje się wykonanie trzech głównych badań USG, które różnią się czasem ich przeprowadzania oraz celem. Pierwsze badanie, zwane USG I trymestru (1113 tydzień ciąży), ma na celu potwierdzenie ciąży, ocenę czasu trwania, wielkości zarodka oraz wykrycie ewentualnych nieprawidłowości chromosomalnych. Drugie badanie, USG II trymestru (1822 tydzień ciąży), pozwala na dokładniejszą ocenę budowy anatomicznej płodu oraz wykrycie ewentualnych wad rozwojowych. Trzecie badanie, USG III trymestru (3034 tydzień ciąży), ma na celu obserwację wzrostu płodu, ocenę ilości płynu owodniowego oraz lokalizacji łożyska.

Wskazania do dodatkowych badań USG w ciąży

Są określone sytuacje, w których lekarze mogą zalecić dodatkowe badania USG w okresie ciąży. Wśród wskazań można wymienić m.in. monitorowanie ciąż wielopłodowych, kontrolę rozwoju płodu u matek z chorobami przewlekłymi (np. cukrzyca), ocenę zagrożenia poronieniem czy diagnostykę niepłodności. Ponadto, USG ciąży w Pruszkowie może być stosowane do prowadzenia niektórych procedur medycznych w okresie ciąży, takich jak amniopunkcja czy biopsja kosmówki.

Czy USG jest bezpieczne dla kobiet w ciąży i płodu?

Badanie USG uważane jest za bezpieczne dla matki i płodu, gdyż nie wykorzystuje promieniowania jonizującego, które może być szkodliwe dla rozwijającego się dziecka. Jednakże nie należy nadużywać badań USG bez wskazań medycznych, ponieważ istnieją teoretyczne obawy dotyczące możliwych skutków długotrwałej ekspozycji na ultradźwięki. Co więcej, badanie USG nie jest w 100% dokładne – istnieje ryzyko zarówno fałszywie dodatnich wyników (tj. wykrycie nieprawidłowości, które nie występują), jak i fałszywie ujemnych (tj. niewykrycie istniejących problemów).

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Truskawki w diecie prozdrowotnej!
Data dodania:
Badanie ultrasonograficzne, znane również jako USG (ultrasonografia), jest nieinwazyjnym badaniem medycznym, które wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do tworzenia obrazów narządów wewnętrznych i struktur ciała. W ciąży, USG jest rutynowym badaniem, które pozwala monitorować rozwój płodu, wykryć ewentualne nieprawidłowości oraz przeprowadzić niektóre testy prenatalne. W niniejszym artykule omówione zostaną kluczowe aspekty związane z USG w okresie ciąży.Jak często należy wykonywać USG w czasie ciąży? W ciąży przewiduje się wykonanie trzech głównych badań USG, które różnią się czasem ich przeprowadzania oraz celem. Pierwsze badanie, zwane USG I trymestru (11–13 tydzień ciąży), ma na celu potwierdzenie ciąży, ocenę czasu trwania, wielkości zarodka oraz wykrycie ewentualnych nieprawidłowości chromosomalnych. Drugie badanie, USG II trymestru (18–22 tydzień ciąży), pozwala na dokładniejszą ocenę budowy anatomic...