Jakie badania musi regularnie wykonywać osoba pracująca na wysokościach?

Data dodania:
Kategoria: Praca
Ocena
0.00

Praca na wysokościach niesie ze sobą zwiększone ryzyko wypadków, dlatego osoby zatrudnione w takich warunkach muszą być pod szczególnym nadzorem lekarskim. Regularne badania medyczne mają na celu ocenę zdrowia fizycznego i psychicznego pracowników oraz sprawdzenie, czy są oni gotowi do wykonywania swoich obowiązków na wysokościach. W niniejszym artykule przedstawimy najważniejsze badania, które muszą przechodzić osoby pracujące na wysokościach.

Badania ogólnolekarskie

Podstawowym badaniem, jakie musi wykonać osoba pracująca na wysokościach, jest badanie ogólnolekarskie, które obejmuje ocenę stanu zdrowia oraz wywiad z pacjentem. Lekarz sprawdza m.in. ciśnienie tętnicze krwi, tętno, masę ciała oraz ogólną sprawność fizyczną pacjenta. W trakcie badania wysokościowego w Tychach lekarz może również zlecić dodatkowe testy diagnostyczne.

Badania specjalistyczne

Badania specjalistyczne obejmują konsultacje z lekarzami specjalistami, takimi jak kardiolog, neurolog czy okulista. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy na wysokościach, lekarz może zlecić dodatkowe badania specjalistyczne, takie jak badanie EKG, USG serca czy badanie naczyniowe kończyn dolnych. Ponadto osoba pracująca na wysokościach musi regularnie kontrolować swoją glikemię oraz poziom cholesterolu.

Badania okulistyczne

Dobry wzrok to podstawa bezpiecznej pracy na wysokościach. Dlatego osoby pracujące na wysokościach muszą regularnie przeprowadzać badania okulistyczne, mające na celu ocenę ostrości wzroku oraz sprawdzenie pola widzenia i zakresu akomodacji oczu. Lekarz okulista może także ocenić zdolność do rozpoznawania różnych odcieni kolorów, co jest szczególnie ważne przy pracy z sygnalizacją świetlną.

Badania psychiatryczne

Praca na wysokościach może być nie tylko obciążająca dla organizmu, ale także dla psychiki pracownika. Dlatego ważne jest, aby regularnie badać zdrowie psychiczne osób pracujących na wysokościach. Badania psychiatryczne obejmują ocenę stanu emocjonalnego i intelektualnego pacjenta oraz testy psychologiczne służące identyfikacji ewentualnych zaburzeń psychicznych. Lekarz psychiatra może również ocenić zdolność do radzenia sobie ze stresem.

Badania laryngologiczne

Osoba pracująca na wysokościach musi wykonywać regularne badania laryngologiczne, mające na celu ocenę stanu błędnika oraz układu słuchowego. Dobre słyszenie i równowaga są niezbędne dla bezpiecznej pracy na wysokościach, dlatego lekarz laryngolog wykonuje testy audiometryczne oraz badanie wideootoskopowe, które pozwala na ocenę stanu błony bębenkowej i struktur ucha środkowego.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Jak znaleźć wymarzoną pracę?
Data dodania:
Praca na wysokościach niesie ze sobą zwiększone ryzyko wypadków, dlatego osoby zatrudnione w takich warunkach muszą być pod szczególnym nadzorem lekarskim. Regularne badania medyczne mają na celu ocenę zdrowia fizycznego i psychicznego pracowników oraz sprawdzenie, czy są oni gotowi do wykonywania swoich obowiązków na wysokościach. W niniejszym artykule przedstawimy najważniejsze badania, które muszą przechodzić osoby pracujące na wysokościach.Badania ogólnolekarskiePodstawowym badaniem, jakie musi wykonać osoba pracująca na wysokościach, jest badanie ogólnolekarskie, które obejmuje ocenę stanu zdrowia oraz wywiad z pacjentem. Lekarz sprawdza m.in. ciśnienie tętnicze krwi, tętno, masę ciała oraz ogólną sprawność fizyczną pacjenta. W trakcie badania wysokościowego w Tychach lekarz może również zlecić dodatkowe testy diagnostyczne.Badania specjalistyczneBadania specjalistyczne obejmują konsultacje z lekarzami specjalistami, takimi jak kardiolog,...