Jak zamontować zbiornik retencyjny na deszczówkę?

Data dodania:
Kategoria: Dom i ogród
Ocena
0.00

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak można wykorzystać wodę deszczową w swoim ogrodzie lub gospodarstwie domowym? Zbiornik retencyjny na deszczówkę to coraz częściej stosowane rozwiązanie, które pozwala na oszczędzanie wody i zmniejszenie obciążenia kanalizacji. W tym artykule dowiesz się, jak zamontować taki zbiornik we własnym zakresie.

Wybór odpowiedniego zbiornika retencyjnego

Przed przystąpieniem do montażu zbiornika retencyjnego, należy wybrać odpowiednią pojemność oraz materiał jego wykonania. Pojemność zbiornika zależy od wielkości dachu oraz ilości opadów w danej lokalizacji – im większa powierzchnia dachu i więcej deszczu, tym większy powinien być zbiornik. Zbiorniki najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego, betonu lub stali nierdzewnej. Tworzywo sztuczne jest lekkie i łatwe w montażu, beton zapewnia stabilność i trwałość, natomiast stal nierdzewna jest droższą, ale bardzo trwałą opcją.

Wyznaczenie miejsca na zbiornik

Następnie należy wybrać odpowiednie miejsce na zbiornik retencyjny. Najlepiej umieścić go możliwie blisko budynku, aby skrócić drogę spływu wody deszczowej. Miejsce powinno być również stabilne, płaskie i dobrze utwardzone, aby uniknąć osiadania zbiornika. Warto pamiętać również o łatwym dostępie do zbiornika, tak aby można było go w razie potrzeby oczyścić lub sprawdzić.

Przygotowanie podłoża

Po wyznaczeniu miejsca pod zbiornik retencyjny na deszczówkę, należy przygotować odpowiednie podłoże. Najpierw trzeba usunąć warstwę gleby na głębokość około 30 cm. Następnie na dno wykopu należy wlać warstwę piasku lub żwiru o grubości około 15 cm i starannie ją zagęścić.

Montaż zbiornika i instalacja rynien

Po przygotowaniu podłoża, można przystąpić do montażu zbiornika retencyjnego. Zbiornik należy umieścić na betonowym pierścieniu i sprawdzić, czy jest równo ustawiony. Następnie należy przygotować system rynnowy odprowadzający wodę deszczową do zbiornika. Można to zrobić, montując rynnę na dachu budynku oraz rurę spustową, która będzie wprowadzać wodę do zbiornika.

Wykorzystanie zgromadzonej wody deszczowej

Zgromadzoną w zbiorniku retencyjnym wodę deszczową można wykorzystać na różne sposoby. Można ją stosować do podlewania roślin w ogrodzie, mycia samochodu czy sprzątania domu. W przypadku instalacji dodatkowego systemu oczyszczania, takiej wody można używać również do spłukiwania toalety lub prania.

 

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak można wykorzystać wodę deszczową w swoim ogrodzie lub gospodarstwie domowym? Zbiornik retencyjny na deszczówkę to coraz częściej stosowane rozwiązanie, które pozwala na oszczędzanie wody i zmniejszenie obciążenia kanalizacji. W tym artykule dowiesz się, jak zamontować taki zbiornik we własnym zakresie.Wybór odpowiedniego zbiornika retencyjnegoPrzed przystąpieniem do montażu zbiornika retencyjnego, należy wybrać odpowiednią pojemność oraz materiał jego wykonania. Pojemność zbiornika zależy od wielkości dachu oraz ilości opadów w danej lokalizacji – im większa powierzchnia dachu i więcej deszczu, tym większy powinien być zbiornik. Zbiorniki najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego, betonu lub stali nierdzewnej. Tworzywo sztuczne jest lekkie i łatwe w montażu, beton zapewnia stabilność i trwałość, natomiast stal nierdzewna jest droższą, ale bardzo trwałą opcją.Wyznaczenie miejsca na zbiornikNast...