Jak można zaoszczędzić gromadząc deszczówkę?

Data dodania:
Kategoria: Dom i ogród
Ocena
0.00

Gdy zaczyna padać deszcz, nie przejmujemy się tym, ponieważ jest to całkowicie dla nas naturalne zjawisko pogodowe. Nie raz zdarzyło się nam przemoczyć do suchej nitki czy wdepnąć w kałużę. Warto zatem zastanowić się nad systemem odprowadzania wody deszczowej z naszej posesji do sieci ogólnospławnej bądź zamontowaniem na naszej działce zbiornika retencyjnego, który pozwoli nam spokojnie spać w trakcie nawet wielkiej ulewy!

Jakie są możliwe problemy przy odprowadzeniu wody deszczowej?

Nieumiejętny montaż rynien wokół domu czy też po prostu ich brak, będzie skutkował problemami z zalewającą budynek wodą deszczową. Ściany oraz fundamenty domu będą mokre od stale lejącej się, oraz spływającej w głąb gruntu wody. Na dodatek będzie nagromadzać się błoto w miejscach, gdzie często gromadzą się kałuże. Jeżeli grunt na naszej działce jest dobrze przepuszczalny, wystarczy wyprowadzić wodę rynnami z dala od domu i tam wchłonie się jej nadmiar w ziemię. Jednak jeśli na naszej działce grunt jest słabo przepuszczalny, wodę musimy odprowadzić w głębsze, niższe warstwy ziemi.

Przeanalizuj sposoby zbierania wody deszczowej!

Kiedy posiadamy właściwe zaplecze odprowadzające wodę z dachu oraz wyprowadzające ją w głąb naszej działki, pozostaje nam zastanowić się, jak ją właściwie zbierać, by następnie zastosować do podlewania, mycia samochodu, narzędzi oraz innych czynności działkowych.

Skuteczną metodą do łapania wody deszczowej okazuje się budowa oczka wodnego bądź stawu!

Odpowiednim rozwiązaniem będzie budowa oczka wodnego albo stawu lub też mniejszego zbiornika wodnego, do którego będzie wpływała woda z jednej z rynien. Zbiornik powinien być na tyle głęboki, by w trakcie silnych opadów nie został przepełniony. Trzeba pamiętać też o tym, by był bardzo szczelny, zatem wskazane jest zadbać o wyłożenie szczelnie folią dna naszego zbiornika. Pomysł sprawdzi się jednakże na działkach o zdecydowanie większej przestrzeni.

Oczywistym sposobem przy zbieraniu wody deszczowej jest zbiornik!

Stosunkowo prostym i dość oczywistym wyjściem jest odprowadzanie wody deszczowej do zbiorników do tego celu przeznaczonych, przyłączonych do rury spustowej. Dzięki wykorzystaniu pompy możemy wyprowadzić wodę oraz podlewać ogród, stosując dodatkowo jedynie wąż ogrodowy. Ilości wody, które możemy przechowywać w tego typu zbiornikach, są dosyć zróżnicowane. Znajdziemy takie o pojemności kilkuset litrów i takie, które wymagają umieszczenia pod ziemią, gdyż ich rozmiar wyklucza montaż naziemny. Atrakcyjne stają się więc tzw. zbiorniki retencyjne, które zakopujemy w gruncie i poprzez specjalną instalację możemy stosować z powodzeniem zbieraną deszczówkę np. do spłukiwania wody w toalecie.

Skrzynki lub drenaże rozsączające są idealnym wyborem podczas zbierania wody deszczowej!

Świetnym rozwiązaniem są skrzynki wykonane z tworzywa sztucznego, do których przyłączone są sączki, magazynujące i rozprowadzające wodę deszczową po działce. Skrzynki montowane są pod ziemią i to, w jakiej ilości i w jakim miejscu będą, zależy tylko od nas! Innym rozwiązaniem są drenaże, które również wykonane są z tworzywa sztucznego. Są to rury o pokarbowanej powierzchni z otworami, pozwalające na wnikanie do środka wody. Jednakże skrzynki wydają się lepsze, dzięki możliwości magazynowania większej ilości wody oraz rozprowadzania jej w sposób powolny!

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Gdy zaczyna padać deszcz, nie przejmujemy się tym, ponieważ jest to całkowicie dla nas naturalne zjawisko pogodowe. Nie raz zdarzyło się nam przemoczyć do suchej nitki czy wdepnąć w kałużę. Warto zatem zastanowić się nad systemem odprowadzania wody deszczowej z naszej posesji do sieci ogólnospławnej bądź zamontowaniem na naszej działce zbiornika retencyjnego, który pozwoli nam spokojnie spać w trakcie nawet wielkiej ulewy!Jakie są możliwe problemy przy odprowadzeniu wody deszczowej?Nieumiejętny montaż rynien wokół domu czy też po prostu ich brak, będzie skutkował problemami z zalewającą budynek wodą deszczową. Ściany oraz fundamenty domu będą mokre od stale lejącej się, oraz spływającej w głąb gruntu wody. Na dodatek będzie nagromadzać się błoto w miejscach, gdzie często gromadzą się kałuże. Jeżeli grunt na naszej działce jest dobrze przepuszczalny, wystarczy wyprowadzić wodę rynnami z dala od domu i tam wchłonie się j...