Jak uzyskać refundację NFZ na okulary?

Data dodania:
Ocena
0.00

Wzrok jest bardzo ważnym zmysłem, dlatego należy przez całe życie właściwie dbać o oczy. Nierzadko w tym celu konieczne okazuje się noszenie okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Niestety zdarza się, że ich zakup okazuje się obciążeniem dla budżetu domowego. Pomocą dla osób kupujących tego rodzaju produkty w wielu przypadkach jest refundacja NFZ. Ile ona wynosi? Kto może ją otrzymać?

Ile wynosi refundacja NFZ na okulary?

Dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia na okulary dotyczy soczewek okularowych, inaczej nazywanych również korekcyjnymi. To, na jaki duży zwrot możesz liczyć, zależy od:

  • Twojego wieku,
  • rodzaju soczewek zalecanych przez lekarza,
  • mocy soczewek korekcyjnych, jakie powinno się nosić.

Zgodnie z rozporządzeniem wydanym przez Ministra Zdrowia, osoby do 18. roku życia mogą otrzymać refundację wynoszącą 100% limitu cenowego, natomiast dorośli - 70%. W przypadku soczewek sferycznych o mocy od 0,00 do +/- 6,00 wynosi on 25 złotych, co oznacza, że pacjenci powyżej 18. roku życia mogą otrzymać 17,50 złotych dofinansowania każdej soczewki okularowej. W przypadku większej wady 100% limitu cenowego to 50 złotych, a 70% - 35 złotych.

Przy zakupie soczewek torycznych z cylindrem do 2,00 osoby do 18. roku życia mogą otrzymać refundację wynoszącą 25 złotych, a dorośli - 17,50. Jeżeli wada jest większa, podobnie jak w przypadku wcześniej wymienionych soczewek sferycznych kwoty te zwiększają się do 50 i 35 złotych. Należy również pamiętać, że dzieci mają szansę uzyskać dofinansowanie raz na pół roku, z kolei dorośli raz na dwa lata mogą liczyć na dopłatę. Kupując okulary we Wrocławiu, wątpliwości związane z refundacją rozwiejesz, odwiedzając m.in. Zakład Optyczny Joanny Trzcinowicz.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać refundację z NFZ?

Jeżeli chcesz otrzymać refundację, musisz odwiedzić mający umowę z NFZ salon optyczny. We Wrocławiu jest to m.in. wymienione wcześniej miejsce. Otrzymaną receptę należy potwierdzić w odpowiednim oddziale NFZ. Następnie salon, w którym kupujesz soczewki okularowe, odliczy refundowaną kwotę, jaka wynika z dokumentu wydanego przez Ministra Zdrowia. W części przypadków możliwe jest uzyskanie dofinansowania nie tylko przy zakupie okularów, lecz także soczewek kontaktowych oraz pomocy optycznych.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Jak wygląda terapia ręki?
Data dodania:
Wzrok jest bardzo ważnym zmysłem, dlatego należy przez całe życie właściwie dbać o oczy. Nierzadko w tym celu konieczne okazuje się noszenie okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Niestety zdarza się, że ich zakup okazuje się obciążeniem dla budżetu domowego. Pomocą dla osób kupujących tego rodzaju produkty w wielu przypadkach jest refundacja NFZ. Ile ona wynosi? Kto może ją otrzymać?Ile wynosi refundacja NFZ na okulary?Dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia na okulary dotyczy soczewek okularowych, inaczej nazywanych również korekcyjnymi. To, na jaki duży zwrot możesz liczyć, zależy od:Twojego wieku,rodzaju soczewek zalecanych przez lekarza,mocy soczewek korekcyjnych, jakie powinno się nosić.Zgodnie z rozporządzeniem wydanym przez Ministra Zdrowia, osoby do 18. roku życia mogą otrzymać refundację wynoszącą 100% limitu cenowego, natomiast dorośli - 70%. W przypadku soczewek sferycznych o mocy od 0,00 do +/- 6,00 wynosi on 25 złotych...