Własny film dokumentalny, czyli jak zamienić swój dom w plan filmowy?

Data dodania:
Kategoria: Kultura i sztuka
Ocena
0.00

Co trzeba posiadać, aby móc nakręcić swój pierwszy film dokumentalny? To pytanie zadaje sobie wiele początkujących reżyserów amatorów. Odpowiedź wydaje się prosta — kamerę. W rzeczywistości kamerę można pożyczyć od znajomych, a liczy się tutaj coś znacznie ważniejszego — dobry pomysł oraz ciekawa historia, która nie może dłużej czekać na to, by ujrzeć światło dzienne. Zatem do dzieła!

Dobry pomysł jako materiał na film dokumentalny

Projekt na film dokumentalny musi być ujmujący, wciągający widzów. Przed przystąpieniem do realizacji tego postanowienia o nakręceniu swojego filmu dokumentalnego, należałoby odpowiednio przemyśleć, co chcemy w nim przedstawić w tym filmie.

Z początku najlepiej ogół wstępnie rozpisać, ale pamiętaj, aby zostawić też trochę miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz silnie trzymać się planu, niemniej jednak wstępne opracowanie poszczególnych kadrów z pewnością ułatwi pracę.

Jak przełożyć historię na scenariusz filmu dokumentalnego?

Scenariusz jest ważny wtedy, gdy w filmie pojawia się osoba mówiąca, opowiadająca historię – tak zwany lektor. Rozpisany tekst, jaki będzie czytany przez lektora, jest bezpośrednią wskazówką jeśli chodzi o długość filmu, ujęcia bądź muzykę. Jeżeli masz już scenariusz, to jesteś już w połowie całego procesu! Sprawa jest nieco bardziej złożona, jeżeli chciałbyś zawrzeć w swoim filmie więcej niż jedną osobę, które będą narratorami opowieści. Jest to nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe :)

O jaki sprzęt należy się postarać nagrywając film dokumentalny?

Do nakręcenia filmu dokumentalnego, którego kręcenie będzie znamionowało się dużą dynamiką – poruszanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia czasowe – potrzeba lekkiego oraz mobilnego sprzętu.

Tak w istocie potrzebujesz tylko tych paru rzeczy wyliczonych poniżej:

  • kamera, która niekoniecznie musi być najwyższej jakości, najważniejsze jest, żeby opanować jej obsługę jak najlepiej przed rozpoczęciem filmowania;
  • mikrofon do nagrywania dźwięku – istotne jest, żeby nie zbierał losowych dźwięków z otoczenia;
  • statyw z całą pewnością przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
  • komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeżeli masz dostęp do specjalistycznych programów to wspaniale, natomiast jeżeli takiego dostępu nie masz, to w Internecie odszukasz dużo darmowych opcji.

Jak zrealizować poszczególne ujęcia filmu dokumentalnego?

Film dokumentalny nie wymaga specjalnego przygotowania. Jeśli masz napisany wcześniej scenariusz, to właściwie jesteś już w domu. Sprawa zostaje znacznie ułatwiona jeśli pozwolisz sobie podczas kręcenia na odrobinę spontaniczności. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w filmie odegrać ciekawe lub humorystyczne scenki. Skup się jednak na motywie przewodnim, czyli historii.

Kręcąc film, weź pod uwagę to, że sceny inaczej wyglądają przed obiektywem, a inaczej będą wyglądały przed monitorem. Warto jest pewne ujęcia kręcić kilkukrotnie. W filmie obowiązuje zasada, że im więcej ujęć i scen uda nam się uwiecznić, tym lepiej. Na koniec, podczas montowania filmu będziemy mieć szeroki wachlarz ujęć, które będzie można wykorzystać, nawet jeśli wcześniej wydawały się nieprzydatne.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Zalety i wady cyfryzacji muzyki
Data dodania:
Co trzeba posiadać, aby móc nakręcić swój pierwszy film dokumentalny? To pytanie zadaje sobie wiele początkujących reżyserów amatorów. Odpowiedź wydaje się prosta — kamerę. W rzeczywistości kamerę można pożyczyć od znajomych, a liczy się tutaj coś znacznie ważniejszego — dobry pomysł oraz ciekawa historia, która nie może dłużej czekać na to, by ujrzeć światło dzienne. Zatem do dzieła!Dobry pomysł jako materiał na film dokumentalnyProjekt na film dokumentalny musi być ujmujący, wciągający widzów. Przed przystąpieniem do realizacji tego postanowienia o nakręceniu swojego filmu dokumentalnego, należałoby odpowiednio przemyśleć, co chcemy w nim przedstawić w tym filmie.Z początku najlepiej ogół wstępnie rozpisać, ale pamiętaj, aby zostawić też trochę miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz silnie trzymać się planu, niemniej jednak wstępne opracowanie poszczególnych kadrów z pewnością ułatwi pracę.Jak przełoży...