Tablet - do czego służy i jakie parametry są ważne przy zakupie?

Data dodania:
Ocena
0.00

Rynek urządzeń mobilnych został w ostatniej dekadzie wzbogacony o kolejny funkcjonalny sprzęt — tablet. W dużym uproszczeniu tablety są większą wersją smartfonów, jednak potrafią dostarczyć także funkcje charakterystyczne dla laptopów. W poniższym artykule skupiamy się na wyjaśnieniu zastosowania tabletu oraz na specyfikacji technicznej, która ważna jest podczas zakupu swojego sprzętu.

Co to jest tablet?

Tablet jest wielofunkcyjnym gadżetem zespalającym w sobie cechy komputera osobistego oraz telefonu komórkowego. W większości wypadków ma rozmiary większe od smartfona, co wpływa na komfort jego używania. Na korzystanie z niego pozwala dotykowy ekran. W odróżnieniu od komputera nie potrzebuje on dodatkowej klawiatury oraz myszki.

Najistotniejsze zalety tabletów to ich wielkość oraz waga. Niewielkie wymiary pozwalają na wygodne noszenie go w torebce, plecaku, bądź dłoni. Przekątna ekranu tabletu to w większości wypadków od 7 do 12 cali. Korzystanie z Internetu odbywa się dzięki połączeniu z siecią Wi-Fi, na dodatek w wielu sytuacjach tablet można wyposażyć w kartę SIM oraz użytkować go jak smartfona.

W jaki sposób można korzystać z tabletu?

Okazję do korzystania z tabletu znajdą zarówno małe dzieci, nastolatkowie, jak i dorośli. Ze względu na pokaźny ekran będzie on wygodniejszy od smartfona do korzystania z poczty internetowej, bądź robienia zakupów w Internecie. Zainstalować da się na nim większą część aplikacji, a za ich pomocą odwiedzać portale społecznościowe, grać w gry bądź oglądać filmy.

Graficy w wielu przypadkach korzystają z tabletów, stosując je jako narzędzia do rysowania. Są urządzeniami nadzwyczaj wszechstronnymi. Będąc w ich posiadaniu, być może sami znajdziecie dla nich jeszcze więcej zastosowań.

Czym kierować się podczas wyboru tabletu?

Zanim dokonamy zakupu, warto zdecydować się na fizyczną przymiarkę do urządzenia. Idź do sklepu, chwyć tablet w ręce oraz oceń, czy rozmiar, waga oraz jakość obrazu są dla Ciebie odpowiednie. Skup się na jakości wykonania oraz doborze materiałów. Solidny sprzęt będzie zapewne służył dłużej.

Już przed zakupem zastanów się, do czego głównie będziesz używał swojego sprzętu. Jeśli będzie to urządzenie jedynie do czytania poczty, przekątna ekranu nieco większa od smartfonu może Ci wystarczyć. Jeżeli przewidujesz pracę nad arkuszami kalkulacyjnymi czy też obróbkę obrazów, przekątna większa od 10 cali będzie dobrym wyborem.

Ustal jaka bateria zasila wybrany tablet. Każdy producent podaje pojemność baterii. Te bardziej pojemne w większości przypadków pozwolą na pracę przez dłuższy czas. Rozwiązania tańsze pozwalają na używanie ich w czasie do około 4 godzin. Te droższe dają radę obsługiwać aplikacje bezustannie nawet do 10 godzin. Prócz baterii skup się także na procesorze. Dwurdzeniowy procesor z pamięcią RAM od 2 GB zadowoli potrzeby przeciętnego zjadacza chleba.

Jeśli tablet ma służyć do gier, warto skupić się także na wyświetlaczu. Do najbardziej polecanych zalicza się wyświetlacze IPS. Kolory w takiego typu matrycy są zdecydowanie bardziej nasycone niż w zwykłym TFT. Zauważalna różnica będzie jednak w cenie sprzętu.

Jeśli zamierzamy z tabletem przemieszczać się w różne miejsca, dość istotna może być obecność modułu GSM. Umożliwia to wykonywanie połączeń telefonicznych bezpośrednio z tabletu. Jest to wygodna opcja dla tych, którzy nie zawsze mają smartfon pod ręką.

 

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Rynek urządzeń mobilnych został w ostatniej dekadzie wzbogacony o kolejny funkcjonalny sprzęt — tablet. W dużym uproszczeniu tablety są większą wersją smartfonów, jednak potrafią dostarczyć także funkcje charakterystyczne dla laptopów. W poniższym artykule skupiamy się na wyjaśnieniu zastosowania tabletu oraz na specyfikacji technicznej, która ważna jest podczas zakupu swojego sprzętu.Co to jest tablet?Tablet jest wielofunkcyjnym gadżetem zespalającym w sobie cechy komputera osobistego oraz telefonu komórkowego. W większości wypadków ma rozmiary większe od smartfona, co wpływa na komfort jego używania. Na korzystanie z niego pozwala dotykowy ekran. W odróżnieniu od komputera nie potrzebuje on dodatkowej klawiatury oraz myszki.Najistotniejsze zalety tabletów to ich wielkość oraz waga. Niewielkie wymiary pozwalają na wygodne noszenie go w torebce, plecaku, bądź dłoni. Przekątna ekranu tabletu to w większości wypadków od 7 do 12 cali. Korzystani...