Niezwykłe książki, które znasz od dawna i warto poznać je z innej strony

Data dodania:
Kategoria: Kultura i sztuka
Ocena
0.00

Krew, pot i łzy! Tak można scharakteryzować czytanie niektórych lektur szkolnych. Oj, nie jest to zawsze łatwe zadanie. Zdają sobie z tego sprawę wszyscy uczniowie bez wyjątków. Pamiętajmy jednak, że telewizja i komputery wyłączają czynnik samodzielnego myślenia i bardzo rzadko pobudzają wyobraźnię. Wszystko jest podane na tacy. Tylko i wyłącznie czytanie wzbogaca słownictwo i czyni z nas elokwentnych rozmówców. Dlatego warto przebrnąć przez te szkolne, nieciekawe lektury, gdyż zaowocuje to w przyszłości samymi korzyściami. To pewne. A na pocieszenie przedstawiamy listę lektur, przy których można się świetnie bawić.

O czym jest lektura szkolna Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został Poetą?

Znakomita, napisana z  olbrzymią dozą humoru historia dzieciństwa przyszłego poety, przedstawiająca jego postać i zainteresowania. W książeczce znajdują się także wiersze Tuwima. Czytanie tej lektury to ogromna przyjemność zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. To doskonały sposób na zapoznanie się z życiem oraz twórczością autora „Lokomotywy” i wielu innych popularnych wierszy dla najmłodszych.

O czym jest lektura szkolna Detektyw Pozytywka?

Można się bardzo zdziwić, że tak kapitalnie napisana historia jest szkolną lekturą. To niezmiernie ważne, że w kanonie lektur znajdują się współczesne książki rodzimych autorów, które są interesujące i zapadają w pamięć. Garść zagadek kryminalnych, dostosowanych do wieku młodych czytelników, naucza spostrzegawczości i logicznego myślenia.

Lektura dla dzieci w szkole podstawowe – O psie, który jeździł koleją

Istnieją książki, które poruszają serca kolejnym pokoleniom czytelników. Taka jest właśnie historia o Lampo, włoskim psie, który podróżował koleją. Co ciekawe, książka powstała na podstawie autentycznych wydarzeń. Jest to poruszająca opowieść o przyjaźni, wierności i zaangażowaniu oraz o tęsknocie i szczególnej więzi, która może połączyć człowieka oraz jego czworonoga.

Czego dowiesz się z lektury szkolnej Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi?

Kolejny dziecięcy kryminał w kanonie lektur! Co prawda bohaterami jest trójka gimnazjalistów, niemniej realnie ukazuje świat trzynastolatków. Roboty i inne wynalazki, komputery, duchy, zagadki do rozwikłania, a nawet pierwsze, nieśmiałe sympatie – to wszystko można znaleźć w tej pozycji. Dla dzieciaków, którym książka się spodoba mamy dobre wieści: to jedynie pierwsza z wielu części historii o tej trójce!

Książka na prezent dla mola książkowego – Mikołajek

Przygody Mikołajka, małego francuskiego chłopca, i jego szkolnych kolegów, które można z powodzeniem czytać dzieciom na dobranoc, czy też zabrać tę książkę na wakacje. Dużo dobrego humoru oraz ciekawych przygód, wzbogacone przykładami, jak dzieci postrzegają świat dorosłych – Mikołajek bawi młodszych oraz starszych. Z pewnością jest to lektura, którą czyta się z przyjemnością.

Balladyna Słowackiego i główni bohaterowie lektury

Może nie jest to najlepszy wybór na wyjątkową lekturę szkolną, ale wystarczy zmienić trochę perspektywę, aby okazało się, że jest to wciągająca książka! Kiedy wyobrazimy sobie rywalizację Balladyny i Aliny o Kirkora osadzoną w dzisiejszych czasach – film na podstawie takiej historii byłby intrygującą sensacją. Balladyna jest czarnym charakterem, nawet mimo wyrzutów sumienia w dalszym ciągu postępuje źle. Słowacki pisze piękną, starodawną polszczyzną, ale konflikty bohaterów oraz postacie mogłyby równie dobrze być ukazane w stylu greckiej tragedii. Dużym plusem jest forma dramatu, dzięki której czyta się go szybko.

Szkoła podstawowa klasy VII-VIII – Stowarzyszenie umarłych poetów

Historia o wielkiej pasji i poświęceniu dla wyznawanych wartości. Bardzo barwna postać jednego z głównych bohaterów, pana Johna Keatinga, nauczyciela angielskiego jest tego świetnym przykładem. Jego zwariowane metody nauczania są pełne entuzjazmu, a peany na cześć literatury wygłasza, stojąc na biurku. Zaraża pasją bardzo szybko i bardzo wielu. Uczniowie go uwielbiają, bo jest w nim życie, pozostali członkowie grona nauczycielskiego nie patrzą na niego i to, co robi przychylnym okiem. Jednak czytelnikowi nie da się z nim nie sympatyzować. Książka napisana w oparciu o scenariusz filmowy pod tym samym tytułem, za którego napisanie jego autor Tom Schulman, w 1989 roku odebrał statuetkę Oscara.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Zalety i wady cyfryzacji muzyki
Data dodania:
Krew, pot i łzy! Tak można scharakteryzować czytanie niektórych lektur szkolnych. Oj, nie jest to zawsze łatwe zadanie. Zdają sobie z tego sprawę wszyscy uczniowie bez wyjątków. Pamiętajmy jednak, że telewizja i komputery wyłączają czynnik samodzielnego myślenia i bardzo rzadko pobudzają wyobraźnię. Wszystko jest podane na tacy. Tylko i wyłącznie czytanie wzbogaca słownictwo i czyni z nas elokwentnych rozmówców. Dlatego warto przebrnąć przez te szkolne, nieciekawe lektury, gdyż zaowocuje to w przyszłości samymi korzyściami. To pewne. A na pocieszenie przedstawiamy listę lektur, przy których można się świetnie bawić.O czym jest lektura szkolna Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został Poetą?Znakomita, napisana z  olbrzymią dozą humoru historia dzieciństwa przyszłego poety, przedstawiająca jego postać i zainteresowania. W książeczce znajdują się także wiersze Tuwima. Czytanie tej lektury to ogromna przyjemność zarówno dla dzieci, ja...