Na czym polega przesadzanie drzew?

Data dodania:
Kategoria: Flora i Fauna
Ocena
0.00

Przesadzanie drzew to istotny proces zarówno w hodowli roślin, jak i w aranżacji terenów zieleni miejskich oraz przydomowych ogrodów. Polega on na przenoszeniu roślin z jednego miejsca do drugiego w taki sposób, aby umożliwić im dalszy wzrost i rozwój. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie temu, jak przebiega przesadzanie drzew, jakie są jego etapy oraz jak wykonać je prawidłowo, aby zapewnić drzewom optymalne warunki do życia.

Wybór odpowiedniego czasu na przesadzenie drzewa

Zanim przystąpimy do przesadzenia drzewa, należy wybrać właściwy czas na tę czynność. Najlepszym terminem na przeniesienie rośliny jest jej okres spoczynku, czyli jesień lub wiosna. W Polsce jesienne przesadzanie drzew przeprowadza się najczęściej od połowy października do końca listopada, natomiast wiosenne – od marca do kwietnia. W tych właśnie okresach nasze drzewa nie kwitną i nie owocują, a ich korzenie mają szansę na dobrze wrastać w nowej lokalizacji.

Przygotowanie miejsca docelowego dla drzewa

Przed rozpoczęciem przesadzania konieczne jest przygotowanie nowego miejsca dla drzewa. Wybrany teren powinien być dobrze oświetlony, przewiewny i oferujący odpowiednią ilość przestrzeni dla rosnącego drzewa. Należy także sprawdzić glebę pod kątem jej żyzności, przepuszczalności i pH, aby upewnić się, że są one odpowiednie dla danego gatunku.

Kolejnym krokiem jest wykopanie dołu o średnicy i głębokości zbliżonych do rozmiarów bryły korzeniowej przesadzanego drzewa. Uwzględnijmy też miejsce na drenaż (warstwę żwiru) na dnie dołu oraz ewentualne podłoże, które wymieszać można z wykopaną glebą celem poprawy jej właściwości.

Przygotowanie drzewa do przesadzenia

Aby przygotować drzewo do przeniesienia, należy ocenić jego stan zdrowia – usunąć chore gałęzie, sprawdzić obecność szkodników i ewentualnie zastosować preparaty ochronne.

Następnie należy przygotować bryłę korzeniową – czyli ziemię przylegającą wraz z korzeniami drzewa. W zależności od wielkości rośliny i gatunku może być konieczne przycięcie korzeni, aby ułatwić ich przeniesienie i umieszczenie w nowym miejscu.

Przesadzanie drzewa

Przesadzenie dużych drzew należy rozpocząć od ostrożnego wykopania bryły korzeniowej z ziemią. Można to zrobić za pomocą łopaty, szpadla lub specjalnych maszyn do przesadzania drzew, dla dużych okazów.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Co sprawia, że koty mruczą?
Data dodania:
Przesadzanie drzew to istotny proces zarówno w hodowli roślin, jak i w aranżacji terenów zieleni miejskich oraz przydomowych ogrodów. Polega on na przenoszeniu roślin z jednego miejsca do drugiego w taki sposób, aby umożliwić im dalszy wzrost i rozwój. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie temu, jak przebiega przesadzanie drzew, jakie są jego etapy oraz jak wykonać je prawidłowo, aby zapewnić drzewom optymalne warunki do życia.Wybór odpowiedniego czasu na przesadzenie drzewaZanim przystąpimy do przesadzenia drzewa, należy wybrać właściwy czas na tę czynność. Najlepszym terminem na przeniesienie rośliny jest jej okres spoczynku, czyli jesień lub wiosna. W Polsce jesienne przesadzanie drzew przeprowadza się najczęściej od połowy października do końca listopada, natomiast wiosenne – od marca do kwietnia. W tych właśnie okresach nasze drzewa nie kwitną i nie owocują, a ich korzenie mają szansę na dobrze wrastać w nowej lokalizacji.Przygotow...