Jaka gitara jest najlepsza na początek? Klasyczna, akustyczna czy elektryczna?

Data dodania:
Kategoria: Kultura i sztuka
Ocena
0.00

Pierwsza gitara jest bardzo ważna dla wielu muzyków. To na niej zaczynali naukę i tworzyli pierwsze melodie. Zastanów się jaki typ najbardziej lubisz, a także który najbardziej do Ciebie przemawia. Zapoznaj się z tym tekstem, jeśli masz wątpliwości, a pomożemy Ci wybrać idealny rodzaj instrumentu.

Jak wybrać pierwszą gitarę?

W Internecie natrafimy na dużo poradników i artykułów, na jakiej gitarze winniśmy zacząć swoją przygodę z tym typem instrumentu, tymczasem według mnie najważniejsze jest która gitara nam się podoba oraz na jakiej pragniemy grać.

Jeżeli nasi idole grają na gitarach elektrycznych i pragnęlibyśmy pewnego dnia móc zagrać ich piosenki samodzielnie, to nie zastanawiajmy się i kupmy właśnie elektryka. Ok, zgadzam się, może sporo osób stwierdzi, że to nie najwłaściwszy wybór, bo nie wyrobimy sobie opuszków i trudniej nam będzie grać na innych rodzajach gitar, ale przynajmniej będziemy mieć motywację do późniejszej nauki oraz radość z gry.

To, że umiemy grać na tak zwanym klasyku, nie oznacza od razu, że będziemy kapitalni w kawałkach SOAD albo AC/DC oraz odwrotnie. Można rzec, że są to nieco inne instrumenty o różniących się od siebie skalach brzmień, więc wprawę i tak musimy zdobywać na każdym z osobna.

Gitara klasyczna – czy jest dobra na start?

Jest to najpopularniejszy rodzaj gitary preferowany przez osoby początkujące. Nie dość, że jest raczej tania w porównaniu do innych, to jeszcze całkiem lekka, co umożliwia nam zabieranie jej na spotkania towarzyskie, jak przykładowo ogniska, domówki lub inne imprezy.

Następnym atutem dla wielu osób może być jej ciepłe oraz miękkie brzmienie, znakomicie nadające się do muzyki klasycznej czy flamenco. Co więcej, nylonowe struny, które zwykle są w tego typu modelach minimalizują bolesność opuszków, co jest częstym kłopotem dla nowych właścicieli gitar. Plusem może być także szerszy gryf, zminimalizuje nam to kłopot z dociskaniem sąsiadujących strun ze względu na duże przerwy między nimi.

Dla kogo najlepsza będzie gitara akustyczna?

Podstawową różnicą między gitarą akustyczną a klasyczną są jej stalowe struny, jakie dają głośniejsze i bardziej wyraziste brzmienie, doskonale nadające się do konkretnego wokalu. Z racji tego osoby pragnące grać w zespołach, a nie tylko samotnie w domu, częściej wybierają ten model. Są nieco cięższe oraz mają większe rozmiary, a gryfy węższe, co powoduje, że kształtem przypominają gitary elektryczne.

Gitara elektryczna – czym się wyróżnia?

Instrument podstawowy w przeważającej ilości zespołów rockowych. W porównaniu do powyżej wyszczególnionych można śmiało stwierdzić, że wygląda odjazdowo. Wąski, wygięty gryf oraz do tego interesujący szpiczasty korpus.

Niestety, wymaga ona użycia wzmacniacza, który dodatkowo musimy zakupić i co powiększa nam koszty. Na dodatek lepiej na nim nie oszczędzać, bo to on przesądza o ostatecznym brzmieniu naszej gry. Zabawa i brzmienie przednie, ale trzeba pamiętać o stosownym wyposażeniu.

A jaką gitarę wybrać dla dziecka?

Jeśli nasze dziecko decyduje, że chce zacząć grę na instrumencie i wybiera gitarę, to powinniśmy pomóc mu w doborze idealnego rodzaju. Ważne jest, żeby nie zakupić takiej, na której szybko przestanie grać. Może stać się to przez ból pochodzący ze strun metalowych, a także niewygodę spowodowaną zbyt dużym instrumentem. Warto zabrać dziecko do sklepu muzycznego, gdzie ekspedient zwróci uwagę na te kwestie i wybierze jak najlepszą gitarę.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Zalety i wady cyfryzacji muzyki
Data dodania:
Pierwsza gitara jest bardzo ważna dla wielu muzyków. To na niej zaczynali naukę i tworzyli pierwsze melodie. Zastanów się jaki typ najbardziej lubisz, a także który najbardziej do Ciebie przemawia. Zapoznaj się z tym tekstem, jeśli masz wątpliwości, a pomożemy Ci wybrać idealny rodzaj instrumentu.Jak wybrać pierwszą gitarę?W Internecie natrafimy na dużo poradników i artykułów, na jakiej gitarze winniśmy zacząć swoją przygodę z tym typem instrumentu, tymczasem według mnie najważniejsze jest która gitara nam się podoba oraz na jakiej pragniemy grać.Jeżeli nasi idole grają na gitarach elektrycznych i pragnęlibyśmy pewnego dnia móc zagrać ich piosenki samodzielnie, to nie zastanawiajmy się i kupmy właśnie elektryka. Ok, zgadzam się, może sporo osób stwierdzi, że to nie najwłaściwszy wybór, bo nie wyrobimy sobie opuszków i trudniej nam będzie grać na innych rodzajach gitar, ale przynajmniej będziemy mieć motywację do późniejszej nauki or...