Jak zrobić uprawnienia na wózek widłowy i dlaczego warto?

Data dodania:
Kategoria: Edukacja i nauka
Ocena
0.00

Jeśli chcesz dobrze zarabiać, musisz posiadać dobry zawód. Poza tym, trzeba ciągle się rozwijać i podnosić swoje kwalifikacje. Dlatego warto rozważyć posiadanie uprawnień na operatora wózka widłowego. Jest to zawód, który z powodzeniem da możliwość znalezienia dobrze płatnej pracy w nie tylko w Polsce, ale również w UE.

Dlaczego warto?

Jest to w szczególności podwyższenie swoich umiejętności, które mogą pomóc nam znaleźć lepiej płatną pracę. Uprawnienia na wózki widłowe są długoterminowe, dzięki czemu możemy cieszyć się naszym zaświadczeniem jeszcze wiele lat po ukończeniu kursu. Od zdającego nie wymaga się żadnych konkretnych umiejętności, a czas na uzyskanie uprawnień zwykle nie przekracza 7 dni. Kolejnym atutem jest większa szansa na pozyskanie dobrej pracy za granicą, a to związane jest ze znacznym wzrostem zarobków oraz standardu życia.

Jak uzyskać uprawnienia?

Uprawnieniami na wózki widłowe może się pochwalić wyłącznie osoba, która odbyła kurs i zaliczyła specjalny egzamin państwowy. Tak jak kurs, test składa się z części praktycznej oraz teoretycznej. Na teorii jesteśmy sprawdzani z wiedzy, jak zbudowany jest wózek widłowy, a na praktyce – czy potrafimy prawidłowo jeździć wózkiem oraz go obsługiwać.

Aby móc podejść do egzaminu, musimy spełnić parę prostych wymagań:

  • Mieć ukończone 18 lat.
  • Posiadać świadectwo ukończenia kursu.
  • Pozwolenie pracodawcy.
  • Badanie lekarskie z opinią lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do pracy na wózku widłowym.

Kategorie uprawnień

Są 3 rodzaje uprawnień, które określa Urząd Dozoru Technicznego.

  • IIIWJO pozwala na obsługę wózków jezdniowych, podnośnikowych, prowadzonych oraz zdalnie sterowanych.
  • IIWJO, jest to najpopularniejsza kategoria i uprawnia do obsługiwania wózków jezdniowych podnośnikowych z każdym napędem i bez ograniczeń, w wysokości podnoszenia i udźwigu.
  • IWJO zezwala na prowadzenie wózka o dowolnym napędzie i udźwigu oraz wózki jezdniowe specjalizowane, gdzie możemy wyróżnić te o zmiennym wysięgu i te, które podnoszą nie tylko asortyment, ale również operatora.

Kategoria IWJO jest najwyższa i pozwala kierować wózkami z IWJO i IIWJO. W analogiczny sposób posiadacze IIWJO mogą poruszać się pojazdami z niższej kategorii.

Jakie są koszty zrobienia uprawnień?

Koszt zrobienia uprawnień zależy od tego, o które uprawnienia się staramy, więc jest to koszt od 500 do 1000 zł. Jeśli chcemy być specjalistą w obsłudze wózków widłowych, to warto zrobić wszystkie rodzaje uprawnień. Wtedy możemy być pewni, że uda się nam zdobyć lepszą pracę.

Posiadając już doświadczenie w pracy na wózku widłowym, wystarczy podejść do samego egzaminu, i tutaj koszt wcale nie jest wysoki.

W tym przypadku zapłacimy:

  • Opłata egzaminacyjna  212,34 zł (w 2022 r. ).
  • Badania psychotechniczne ok.150 zł.
  • Badanie lekarskie w celu wydania zaświadczenia lekarskiego umożliwiającego podjęcie pracy ok.120 zł.    

Na pewno warto zainwestować w swój rozwój i zadbać o lepsze perspektywy finansowe na przyszłość.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Jeśli chcesz dobrze zarabiać, musisz posiadać dobry zawód. Poza tym, trzeba ciągle się rozwijać i podnosić swoje kwalifikacje. Dlatego warto rozważyć posiadanie uprawnień na operatora wózka widłowego. Jest to zawód, który z powodzeniem da możliwość znalezienia dobrze płatnej pracy w nie tylko w Polsce, ale również w UE.Dlaczego warto?Jest to w szczególności podwyższenie swoich umiejętności, które mogą pomóc nam znaleźć lepiej płatną pracę. Uprawnienia na wózki widłowe są długoterminowe, dzięki czemu możemy cieszyć się naszym zaświadczeniem jeszcze wiele lat po ukończeniu kursu. Od zdającego nie wymaga się żadnych konkretnych umiejętności, a czas na uzyskanie uprawnień zwykle nie przekracza 7 dni. Kolejnym atutem jest większa szansa na pozyskanie dobrej pracy za granicą, a to związane jest ze znacznym wzrostem zarobków oraz standardu życia.Jak uzyskać uprawnienia?Uprawnieniami na wózki widł...