Co sprawia, że koty mruczą?

Data dodania:
Kategoria: Flora i Fauna
Ocena
0.00

Interesuje Cię świat kociego życia? Chciałbyś wiedzieć o swoim pupilu wszystko, co jest możliwe? Pierwszym tematem, który się nasuwa, jest kocie mruczenie. Jest to fenomenalne zjawisko, skłaniające człowieka do wyciszenia i relaksu. Podejście ludzi do mruczenia kota jest jedno, mianowicie, że zwierzę wprawia w drgania swoje ciało wtedy, gdy jest szczęśliwe i czuje się dobrze. W naszym artykule przedstawiamy fakty, które mówią, że są też inne powody kociego mruczenia!

Co to jest mruczenie?

To niesamowite zachowanie spotykane jest wyłącznie u kotów domowych. Dzikie koty jak lwy, tygrysy oraz inne kotowate nie potrafią tego robić, jak nasz domowy pupil. Mruczenie kota osiąga wartości pomiędzy 25 a 150 Hz. Kociaki umieją mruczeć w przeróżnych sytuacjach np. w trakcie głaskania, siedzenia na kolanach, w trakcie wdechu oraz wydechu, z otwartym bądź zamkniętym pyszczkiem.

Jak kot mruczy?

Zjawisko mruczenia jest z całą pewnością warte opisania, jednakże jak to się dzieje, że kot mruczy bez napięcia mięśniowego i tracenia tchu? Wielu naukowców próbowało odpowiedzieć na to pytanie. Istnieje parę teorii: niektórzy naukowcy twierdzą, że za dźwięk mruczenia odpowiedzialne są mięśnie krtaniowe, drudzy uważają, że jest za to odpowiedzialna kość gnykowa.

Czy mruczenie kota to tylko oznaka szczęścia?

Mruczenie działa uspokajająco – nie tylko dla ludzi. Koty umieją doskonale uspokoić same siebie. Kocia mama mruczy do młodych, aby dać im znać, że jest obok i je uspokoić. Chociaż w większości przypadków mruczenie u kota oznacza wesołość i zadowolenie, to jednak mogą również to robić w celu zredukowania stresu, zdenerwowania bądź w odpowiedzi na ból. Kocie mruczenie może przybierać różne barwy. W inny sposób będzie mruczeć kot, któremu coś dolega, inaczej gdy będzie zestresowany, głodny albo szczęśliwy.

Najczęstsze powody, dla których koty mruczą:

  • zadowolenie, komfort,
  • zdenerwowanie, stres,
  • uspakajanie,
  • kojenie bólu,
  • komunikacja między człowiekiem,
  • myślenie o jedzeniu,
  • więź pomiędzy kociętami a matką,
  • ulga,
  • powrót do zdrowia.

Wibrujące dźwięki jako lekarstwo:

Mruczenie u kota wprawia całe jego ciało w wibracje. Drgania angażują mięśnie, które wspierają przez to wzrost kości. Ta interesująca teoria o mechanizmie, który sam się leczy u kotów, może potwierdzać, z jakiego powodu nasze pupile tak rzadko chorują z powodu różnych złamań kości. Mruczenie kota działa na analogicznej zasadzie co trening wibracyjny wykorzystywany przez lekarzy oraz fizjoterapeutów u sportowców. Aby wzmocnić strukturę kości oraz mięśni, organizm człowieka poddawany jest wibracjom o częstotliwości 15 do 60 herców.

Pozytywne skutki mruczenia, nie tylko dla kota!

Kot ma pozytywny wpływ na życie człowieka, który się nim opiekuje. Dzięki mruczeniu wprawia nas w relaks i odprężenie naszego ciała oraz psychiki. Spada ciśnienie krwi, a serce bije spokojnie i stabilnie. W razie jakichkolwiek uszkodzeń kości, wibracje, które wydaje poprzez mruczenie, wspomagają regenerację i zrastanie się ich. Wspomaga terapeutycznie, dzięki dotrzymaniu towarzystwa, pozbywając się przez człowieka poczucia pustki i osamotnienia.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii

Brak Artykułów