Czy warto zakupić samochód elektryczny w Polsce?

Data dodania:
Kategoria: Motoryzacja
Ocena
0.00

Samochody elektryczne powstały przez potrzebę wynalezienia alternatywy dla paliw samochodowych, które w najbliższym stuleciu mogą się skończyć. Ich zasoby nie są nieskończenie duże, a poza tym, ekolodzy informują, jak wielki wpływ mają te pojazdy na środowisko. Czy samochody na prąd to dobry wybór?

Samochód elektryczny – początki koncepcji

Powstanie marki Tesla było rzekomo podyktowane zakończeniem projektu prób samochodu elektrycznego EV1 przez General motors. Były one dzierżawione w ramach procesu dopracowywania produktu w latach 1996 - 1999. W roku 2002 samochody powróciły do koncernu, a tam uległy zniszczeniu. Modne w tym czasie były teorie, że to przemysł naftowy wpłynął na zabicie pomysłu EV1. Tesla ma być odpowiedzią sugerującą, że samochody elektryczne to odpowiedni kierunek.

Obecnie w ciągu roku powstać ich może około 300 tys. Tesle produkowane są w trzech warsztatach na terenie USA. Zatrudnionych w firmie jest niemalże 38 tys. pracowników. Koncern stara się samodzielnie wytwarzać elementy niezbędne do produkcji pojazdów. Analogicznie wyglądały początki działalności Henry’ego Forda. Z tego względu Elona Muska (współzałożyciela Tesli) porównuje się właśnie do Henry’ego Forda.

Jak rozpowszechniała się produkcja samochodów elektrycznych?

Dziewiczym produktem spod skrzydła Tesli był model Roadster. Jako pierwowzór dla tego modelu wykorzystano elektryczny samochód AC Propulsion tzero. Zastąpiono w nim ołowiowe akumulatory litowo-jonowymi. W późniejszym czasie po nawiązaniu współpracy z Lotusem wykorzystano elementy modelu Lotus Elise do skonstruowania nadwozia dla Roadstera. W 2008 roku samochód trafił do produkcji.

Gotowe nadwozie od Lotusa wyposażono w elektryczny napęd. Tak skonstruowany pojazd pokonał 501 km na jednym ładowaniu, bijąc tym samym rekord świata w zasięgu seryjnych samochodów elektrycznych. W 2010 roku Roadster zwyciężył jako pierwszy samochód elektryczny w rajdzie Monte Carlo Alternative Energy Rally.

W 2014 roku w ofercie koncernu pojawił się model S, w 2015 SUV o oznaczeniu X, a w 2016 roku model klasy średniej oznaczony trójką. Ostatni na początku oznaczony miał być literą E. Nie zgodził się na to Ford, który literą E oznacza serię swoich furgonetek. Trójka w nazwie modelu jest kompromisem. Do samochodów Tesli dołączyć miał także wielki SUV o oznaczeniu Y. Nazwy złożone razem miały układać się w napis “S3XY” wyglądający bardzo podobnie do popularnego w popkulturze określenia SEXY. Pobudzać może to skojarzenie, że właśnie takie są elektryczne samochody.

Dla kogo polecane są samochody elektryczne?

Tesla, pragnąc się rozwijać, swoje samochody oferuje z początku zamożnym klientom. Po dopracowaniu oraz rozwoju technologii planowana jest produkcja modeli w bardziej atrakcyjnych cenach. Jest to strategia bliźniaczo podobna do działań Henry’ego Forda w początkowych latach działalności jego marki.

Samochody spod szyldu Tesli sprzedawane są przez stronę internetową, a także sieci placówek koncernu. Nie można ich kupić od niezależnych dealerów. Elon Musk zapowiadał w 2018 roku uproszczenie procesu kupowania Tesli. Ma się on ostatecznie odbywać poprzez zatwierdzenie na stronie internetowej. Niepotrzebne mają w związku z tym być umowy sprzedaży.

Tesle to samochody przepełnione innowacyjnymi rozwiązaniami, które szokują tradycjonalistów. To auta idealne dla osób nieobawiających się rozwoju technologii. Niektóre modele tej marki będą pozwalały na autonomiczne kierowanie pojazdem przez autopilota. Wielu kierowców boi się korzystać z tego typu rozwiązań i nie ufa systemowi.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 1
Albert Dąbrowski

Ja bardzo chętnie kupie elektryka. Skoro wszystko zmierza w tą stronę to po co się hamować.

0 1
Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Samochody elektryczne powstały przez potrzebę wynalezienia alternatywy dla paliw samochodowych, które w najbliższym stuleciu mogą się skończyć. Ich zasoby nie są nieskończenie duże, a poza tym, ekolodzy informują, jak wielki wpływ mają te pojazdy na środowisko. Czy samochody na prąd to dobry wybór?Samochód elektryczny – początki koncepcjiPowstanie marki Tesla było rzekomo podyktowane zakończeniem projektu prób samochodu elektrycznego EV1 przez General motors. Były one dzierżawione w ramach procesu dopracowywania produktu w latach 1996 - 1999. W roku 2002 samochody powróciły do koncernu, a tam uległy zniszczeniu. Modne w tym czasie były teorie, że to przemysł naftowy wpłynął na zabicie pomysłu EV1. Tesla ma być odpowiedzią sugerującą, że samochody elektryczne to odpowiedni kierunek.Obecnie w ciągu roku powstać ich może około 300 tys. Tesle produkowane są w trzech warsztatach na terenie USA. Zatrudnionych w firmie jest niemalże 38 tys. ...