Co zrobić, żeby szybko skompletować wyprawkę dla pierwszoklasisty?

Data dodania:
Kategoria: Edukacja i nauka
Ocena
0.00

Pierwszy dzwonek wywołuje stres zarówno u rodziców, jak i dzieci. Kiedy nadchodzi wrzesień, a pierwszoklasiści tłoczą się w progach szkoły, spoglądamy na nich z rozczuleniem ale i obawą, jak uda się im odnaleźć w nowej sytuacji. Żeby zmniejszyć ich stres i pomóc im w nadchodzących dniach, dbajmy o wybór odpowiedniej wyprawki, dzięki której na pewno poczują się pewniej.

Cechy dobrego plecaka, na które warto zwrócić uwagę

Odpowiednio dopasowany plecak winien być przede wszystkim komfortowy dla malucha w używaniu. Odpowiednio dostosowany do dziecka plecak nie obciąża kręgosłupa i umożliwia utrzymanie prawidłowej postawy ciała.

Odpowiednio dobrany plecak powinien być:

 • stosownie wyprofilowany,
 • właściwie dostosowany do wzrostu dziecka,
 • pakowny, ale niezbyt ciężki,
 • właściwie przylegający do pleców dziecka i z możliwością regulacji ramion,
 • wykonany z dobrej jakości materiału,
 • najlepiej z paskiem na biodrach pomagającym podtrzymać ciężar.

Jakie przybory szkolne będą najlepsze dla pierwszoklasisty?

Coraz częściej rodzice odbierają na pierwszych zebraniach określone listy przyborów szkolnych, specjalnie przygotowane przez wychowawców. Nauczyciele dokładnie wiedzą, co jest potrzebne, nawet w jakiej ilości, żeby dziecko było właściwie przygotowane do zajęć na cały rok.

Jeśli nie posiadasz takiej listy, to fundamentalna wyprawka do szkoły powinna zawierać:

 • zeszyty,
 • książki,
 • owijki na zeszyty oraz książki,
 • naklejki na zeszyty oraz książki, na których zamieścisz imię oraz nazwisko dziecka, oraz klasę,
 • piórnik na przybory,
 • kredki, ołówki, długopisy, pisaki,
 • gumkę, temperówkę, linijkę,
 • artykuły papiernicze takie jak: blok rysunkowy, blok techniczny, blok z kolorowymi kartkami,
 • klej, nożyczki,
 • bibułę,
 • farby, pędzle,
 • plastelinę,
 • teczki z gumką albo na rzepy,
 • liczydło,

O czym nie zapominać kompletując pierwszą wyprawkę?

Wyprawka szkolna to nie tylko przybory szkolne przydatne do nauki oraz pracy nad umiejętnościami pisania i czytania. Dodatkowo ważne jest, ażeby zagwarantować dziecku potrzebne rzeczy do spędzania czasu w codziennej rzeczywistości szkolnej.

W szczególności trzeba pamiętać o ważnym aspekcie, którym jest odżywianie malucha, które w szkole będzie zgoła odmienne niż w domu. Łatwo będzie o to zadbać, jeżeli placówka szkolna ma stołówkę, na której dzieci mają możliwość spożywania posiłków. Jeśli w szkole twojego malucha nie ma takiego miejsca, należałoby zadbać o właściwą śniadaniówkę (tzw. lunchbox) dla dziecka.

Najodpowiedniej wybrać pudełko śniadaniowe z paroma komorami, dzięki którym bezproblemowo rozmieścisz posiłek dla dziecka. Oprócz tego należy pamiętać o bidonie na napoje, dziecko powinno mieć stały dostęp do świeżej wody.

Kolejną istotną sprawą jest zagwarantowanie właściwego poziomu higieny w czasie zajęć. W plecaku dziecka powinny znaleźć się w szczególności chusteczki higieniczne, ale również mokre chusteczki oraz płyn do dezynfekcji rąk.

Jaki będzie najlepszy strój do ćwiczeń w pierszej klasie?

Ostatnim elementem, o jakim nierzadko zapominamy, jest strój do ćwiczeń. Buty na zajęcia z wychowania fizycznego powinny być właściwie dopasowane i wygodne, a ubranie do ćwiczeń nie powinno krępować ruchów dziecka.

Powinniśmy również pamiętać, żeby kupić dziecku coś, w czym będzie mogło przechowywać ubrania w szkolnej szatni. Idealnie do tego celu sprawdzi się worek, który uczeń może powiesić. Najważniejszą jednak rzeczą, o której nie możemy zapominać przez cały rok szkolny, jest cykliczne pranie ubrań i butów.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 1
Angelika Sobczak

Ten artykuł przypomniał mi czasy kiedy to szło się do szkoły i nawet plecaków nie było czy jakichkolwiek wymyślnych przyborów szkolnych. Natomiast teraz jest ich od groma. Czasami nawet 10 różnych kompletów zwykłych kredek czy flamastrów.

0 0
Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Egzamin FCE a CAE - porównanie
Data dodania:
Pierwszy dzwonek wywołuje stres zarówno u rodziców, jak i dzieci. Kiedy nadchodzi wrzesień, a pierwszoklasiści tłoczą się w progach szkoły, spoglądamy na nich z rozczuleniem ale i obawą, jak uda się im odnaleźć w nowej sytuacji. Żeby zmniejszyć ich stres i pomóc im w nadchodzących dniach, dbajmy o wybór odpowiedniej wyprawki, dzięki której na pewno poczują się pewniej.Cechy dobrego plecaka, na które warto zwrócić uwagęOdpowiednio dopasowany plecak winien być przede wszystkim komfortowy dla malucha w używaniu. Odpowiednio dostosowany do dziecka plecak nie obciąża kręgosłupa i umożliwia utrzymanie prawidłowej postawy ciała.Odpowiednio dobrany plecak powinien być: stosownie wyprofilowany, właściwie dostosowany do wzrostu dziecka, pakowny, ale niezbyt ciężki, właściwie przylegający do pleców dziecka i z możliwością regulacji ramion, wykonany z dobrej jakości materiału, najlepiej z paskiem na biodrach pomagającym podtrzymać ciężar.Jakie ...